Kan man koka potatis i ugnen?

Jag gillar att laga mat i ugnen. Samtidigt vet jag att ugnen drar mycket ström. Därför skulle det kännas vettigt att fylla den med så mycket som möjligt när den ändå är igång. Och en gratänt fyller ju inte så stor del av ugnen – halva gallret är tomt.

Alltså vore det smidigt att kunna laga till exempel potatisen till gratängen också i ugnen. Men det är inte alltid ugnsbakade potatisvarianter (klyftpotatis, hasselbackspotatis och så vidare) känns rätt.

Därför undrar jag: kan man koka potatis i ugnen? Alltså skala, kanske skära i mindre bitar, och stoppa i en form med vatten?

(Ja, jag inser att det blir jag själv som får testa…)

2 kommentarer

  1. Intressant, det borde ju funka om det inte är för varmt i ugnen. Jag skulle koka upp vatten med vattenkokare och lägga i potatisen och sen ställa den i redan varm ugn. Det tar nog väldigt lång tid för den att koka upp i ugnen och då spar man inte så mycket energi.

    Nyfiken på att höra om det funkar, annars kommer nog jag att testa!

    1. Ja,jag ska testa nästa gång det passar :-)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.