Varmt och torrt och mitten av april

Igår när jag körde till tåget noterade jag att rapsen börjar bli ganska hög. ”Snart dags för blomning”, tänkte jag.
På tåget hem från jobbet på eftermiddagen noterade jag enstaka utslagna toppblommor i de rapsfält tåget passerade.

Igår eller förrgår postade något konto jag följer om lönnens blommor. ”Har lönnen börjat blomma hos dig?” frågade kontot. Nej, tänkte jag, det är väl ändå lite tidigt? Idag på morgonen noterade jag att vår lönn visst börjat blomma.

Tittar på de närmsta dagarnas väderprognoser och konstaterar att delar av Skåne kommer att nå meteorologisk sommar den här veckan. Går sen in på årstidskartan på SMHI och konstaterar att det redan är fläckvis sommar i Götaland.

Och så är det torrt. Det har knappt regnat varken under mars eller april. Hittills under april har vi nog fått mindre än tre mm regn. I prognoserna dyker det upp regn som sedan försvinner igen innan det blir dags. Och vi är redan i läget att när regn väl dyker upp på radarbilderna så viker det undan så att det inte faller något just hos oss.

Jag har farhågor för det här året.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.