Jag köper ju i möjligaste mån ekologisk mat – när det finns att få fatt i utan att jag behöver fara land och rike kring, typ. Jag vill alltså ha så mycket ekomat som möjligt.
Ekomat är generellt sett dyrare. Ibland är skillnaden ytterst marginell, ibland är ekoprodukterna rejält mycket dyrare.
Men det som framför allt gör det dyrt att handla ekologiskt är att det av någon anledning väldigt ofta är små förpackningar. Det är 250 gramsförpackningar smör (det vanliga smörpaketet är 500 gram), 250 ml vinäger (mot 500 ml), 250 eller 500 ml olja (mot liter eller ibland till och med flera liter), ett kg socker (istället för två), två frysta laxfiléer istället för fyra, och så vidare.
Förväntas vi som vill ha ekomat äta bara hälften så mycket som andra?!
Det självklara sättet att få ner matkostnaderna är ju annars att köpa storpack – då får man ett lägre liter- eller kg-pris. Alltså skulle det verkligen verkligen vara motiverat med storpack när det gäller ekologisk mat. Men det finns alltså inte alls. (Eller jo, åker man till Saltå kvarn kan man köpa storköksförpackningar med ris och pasta. Men det är ju knappast vettigt att åka ända dit för att köpa storpack.)
_____________________________
Ett sidospår till det här är de gånger den ekologiska produkten faktiskt är billigare eller innehåller mer till samma pris. Det märkliga är att det uppenbarligen finns folk som ändå hellre köper den konventionella…
2 kommentarer
Jag tror det handlar om att (handeln tror?) att det är lättare att ta bra betalt för ekomaten om man ger det en lite ’lyxigare’ känsla – och storpack är inte riktigt förenligt med det. Men visst håller jag med dig.
Saltå kvarn kan man beställa mat från via Biodynamiska produkter, fast man måste nog gå ihop ett par familjer tror jag. Vi har några engagerade föräldrar på e:s förskola som brukar dra ihop en gemensam beställning 1g i halvåret.
Författare
Jag tror att en stor del i det är att handeln/producenterna/de som bestämmer förpackningsstorleken tror att det avgörande inte är kg-/liter-priset utan totalpriset för en förpackning, det vill säga vad man betalar per gång.
Jag är inte så korkad så att jag funkar så. Och jag tror ju generellt sett gott om andra, så jag brukar anta att folk inte är så korkade. Men det kanske de är?