Väderprognoser som inte uppdateras på riktigt

Jag är väl lite av en väderjunkie (stavas det så?). Håller gärna koll på väderpognoser, ofta från flera olika vädersajter, tittar på radarbilder för nederbörden, och så vidare.

Jag har full förståelse för att prognoser är prognoser, och alltså med stor sannolikhet inte kommer att stämma ;-) Jag har också viss förståelse för att radarbilder inte stämmer med verkligheten, även om det känns lite bisarrt ibland när regnet öser ner fast radarbilderna hävdar att det är uppehåll, eller att det knappt duggar när det ”borde” vräka ner.

Det jag däremot inte riktigt fattar är när väderprognoserna anges ha uppdaterats vid en viss tidpunkt – men man helt uppenbart inte har uppdaterat.

Alltså, så här: SMHI utfärdar en prognos kl 07.55 som visar att det ska komma ett regnområde som ska passera ungefär kl 9-14. När prognosen är ny småstänker det lite, men sedan blir det inte mer. När man tittar på radarkartorna är det uppenbart att regnområdet passerat liksom ”i kanten” och snabbt drar förbi. Det syns inga mer regnområden som kan dyka upp i området. MEN när SMHI utfärdar nästa prognos, vid 11.15, så är prognosen oförändrad och visar alltså fortfarande att det ska regna 9-14. Fastän det är uppenbart för var och en att det är fel. Borde vara uppenbart även för den som gör prognosen, alltså.Och ibland så används fortfarande precis samma kurvor, data, etc både en tredje och en fjärde gång samma dag (och då är förstås regnskuren 9-14 bortplockad, men resten stämmer fortfarande med den prognos som gjordes 07.55 och som uppenbarligen inte stämde – ska jag då lita på att den stämmer längre fram?!?)

Ja, detta är vanligt, ofta återkommande, i olika varianter.

Och visst, jag har full förståelse för att det inte alltid är rimligt att göra nya prognoser så många gånger varje dag. Men om man nu inte gör en ny prognos, varför påstår man då att man gör det? Jag fattar inte.

2 kommentarer

1 ping

  1. Åh det här var intressant!

    Jag tror mig veta att SMHI gör sina prognoser med hjälp av datormodeller plus en viss ”handpåläggning” (=erfaren meteorolog kontrollerar resultaten och justerar efter erfarenhet). Däremot vet jag inte vilka indata de har. Använder de nyss uppmätta regndata som indata till modellerna, eller är det mera sånt som lufttryck, luftfuktighet, vindriktning osv? Nån anledning måste det ju vara till att de gör så ”uppenbara” fel i sina prognoser (jag har också märkt av dem). Eller är uppdateringarna fokuserade på större städer? Man borde nästan maila och fråga… :-)

    /också väderfantast fast mera ur ett modelleringsperspektiv

    1. Jag har skickat frågan till dem via twitter, får se om det ger nåt :-)

  1. […] Jag håller som sagt var koll på väderprognoserna – inte från en utan flera webbsajter. Och visst, en del av mitt intresse handlar om det praktiska. Alltså: Jag har en trädgård och har behov av nederbörd för det jag odlar. Jag renoverar hus och behöver veta om det går att måla och putsa ute. Jag vill kunna hänga ut tvätten på tork. Och det är bra att kunna veta ifall det är någon snöstorm på gång och vi riskerar att bli insnöade eller inte kunna komma hem. Det är väl egentligen den här sortens praktiska aspekter som fått mig att bli smått ”beroende” (nja, inte riktigt) av smhi, dmi och de andra. […]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.